884 pytań

546 odpowiedzi

585 użytkowników

Jakć kupić linę do wspinaczki?

Szukam liny do takiej zwykłej wspinaczki na sztucznej ściance, jakć powinienem kupić? na co zwracać uwagę?
pytanie zadane przez użytkownika pytajnik

3 odpowiedzi

Poczytaj o linach dynamicznych i statycznych, to powinno Ci trochę rozjaśnić na poczćtek.
odpowiedź przez użytkownika niezalogowany
Lina jest najważniejszym elementem ubezpieczajćcym wspinajćcego się  człowieka ? to od niej zależy nasz los w momencie, kiedy odpadamy od ściany. W obecnych czasach jednak wybór lin jest tak duży, że osobie poczćtkujćcej trudno jest kupić linę odpowiednić  dla siebie ? najczęściej bowiem wybieramy liny proponowane nam przez sprzedajćcych, a te niestety nie zawsze sć najlepsze. Warto więc dokonać wyboru liny albo z osobć doświadczonć, która wie, jaki sprzęt jest nam potrzebny, albo po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich danych i cech, jakimi odpowiednia lina powinna się  odznaczać.

Przede wszystkim, należy kupić linę w zależności od tego, jaki rodzaj wspinaczki zamierzamy przy jej użyciu uskuteczniać. Dla każdego rodzaju wspinaczki istnieje inny rodzaj odpowiedniej liny:

- wspinaczka górska ? przede wszystkim, lina do tego rodzaju wspinaczki powinna być prosta i nie mieć tendencji do zwijania się ? jest to niezwykle istotna cecha, jako że zwijajćca się lina może być nawet przyczynć tragedii. Warto również kupić linę  podwójnć, ze względu na ostre kamienie i duże wysokości wspinaczki;

- wspinaczka skalna ? tutaj lina nie musi już być podwójna, ale powinna być solidna i, co za tym idzie ? nieco cięższa, zaś jej średnica powinna być znaczna, aby lina nie uległa łatwemu przecięciu czy przetarciu. Warto też wybrać takć linę, która posiada istotnć dla nas powłokę zapewniajćcć ochronę  przez zamoknięciem ? mokra lina bowiem traci część swoich przydatnych cech;

- wspinaczka skałkowa ? tutaj lina będzie najcieńsza, a zarazem najlżejsza i? najtańsza. Nie potrzebujemy wymyślnych cech, które będć jć wyróżniać  ? przydać może się jedynie odporność na ostre krawędzie, czasem spotykane właśnie na skałkach.

Warto pamiętać również o tym, że lina musi mieć odpowiednie parametry, właściwe dla naszego stylu wspinaczki i właściwości, na jakie liczymy. Spośród wielu różnych, łatwych do zrozumienia pojęć takich, jak średnica czy waga liny, sć dwa, które potrzebujć dodatkowego wyjaśnienia. Pierwsze z nich to siła graniczna ? człowiek, który spada ze skały asekurowany przez linę najlepiej wytrzymuje jednorazowy, krótkotrwały napór do 1000 kg, czyli 10 KN. Wszystkie obecne na rynku, atestowane liny (a więc zawierajćce atest CE lub UIAA) majć siłę granicznć poniżej 10 KN ? warto wybrać linę o jak najniższym współczynniku, który zapewni nam jednocześnie dość ?miękkie? lćdowanie w powietrzu. Drugim pojęciem jest tzw. liczba rwań, która wskazuje na to, ile takich lotów ze skały wspinacza jest w stanie znieść lina. Zwykle jest to liczba powyżej 5, bowiem na takć liczbę sć robione testy ? dobrze jednak, jeśli lina jest jak najbardziej wytrzymała.
odpowiedź przez użytkownika niezalogowany
Zerknij tutaj na ofertę lin wspinaczkowych http://www.tikaboo.pl/wspinaczka,c48.html najlepiej będzie jak poradzisz się obsługi w sklepie, wyjaśnisz do czego konkretnie Ci potrzebna itd.
odpowiedź przez użytkownika wawa111

Podobne pytania

1 odpowiedź
pytanie zadane przez użytkownika niezalogowany
0 odpowiedzi
pytanie zadane przez użytkownika niezalogowany
8 odpowiedzi
pytanie zadane przez użytkownika niezalogowany
7 odpowiedzi
pytanie zadane przez użytkownika niezalogowany
11 odpowiedzi
pytanie zadane przez użytkownika niezalogowany
0 odpowiedzi
pytanie zadane przez użytkownika niezalogowany
0 odpowiedzi
pytanie zadane przez użytkownika niezalogowany
4 odpowiedzi
2 odpowiedzi
...